Nový rok, nové výzvy

Novoročné predsavzatia bývajú náročnou skúškou disciplíny. Mnohí sa do nich nepúšťajú pod rúškom opovrhovania mainstreamovým klišé. Pre tých, ktorí si predsavzatia plnia pravidelne aj niekoľkokrát do roka, je to len zbabelá zámienka, ako utiecť pred vlastnou zodpovednosťou.

Nie som zástancom rozprávkovo veľkolepých cieľov, pretože už viem, že to tak nefunguje. Aj ja som mala kedysi veľké sny o tom, ako napíšem knihu, založím si časopis, počas interview sa do mňa zaľúbi Brad Pitt Gael Garcia Bernal, ja ho nebudem chcieť a on ma bude uháňať. Samozrejme, až na to uháňanie nič nereálne. Ale bez dosiahnutia čiastkových nevyhnutných mét zostávajú sny len snami a v hlave pocit, že ste nanič a vôbec na to nemáte.

Čím abstraktnejší cieľ si vytýčime, tým väčšia fatamorgána nás bude na ceste k nemu sprevádzať. Pozorujem už dlhšie, že sme hamižná rasa nielen materiálne, ale aj spirituálne. Chýba nám disciplína, vytrvalosť, sebareflexia a predovšetkým pokora.

Moja sebareflexia mi nie vždy dovolí nestranne odhadnúť reálny potenciál a percento úspešnosti mojich predsavzatí. Napriek tomu mi zopár z nich pravidelne víri v hlave a spísať ich čierne na biele bude len prirodzeným reminderom, keby som si chcela hľadať nasledujúcich 340 dní výhovorky.

.viac čítať

Potýkam sa s krátkodobými výpadkami pamäte a slovná zásoba by si tiež zaslúžila trocha pestrejších zdrojov. Knihy objednané z kníhkupectiev končia nedotknuté na poličkách a bilancia prečítaných kníh v mojom zozname zahanbujúco klesá. Preto som sa rozhodla, že miesto statusov na FB si budem čítať knihy.

.menej nadávať

Za posledný rok si nepamätám jediný deň, kedy by som si neuvoľnila nervový systém spŕškou otrepaných vulgárnych nadávok. Aj keď som mlčala, ventilovala som písomne. Hoci si to interne málokedy uvedomím a priznám, zo ženských úst to znie príliš dehonestujúco na to, aby som v tom pokračovala. A tak si začínam dávať pozor na jazyk, možno že sa budem aj menej rozčuľovať.

.zdravšie sa stravovať a menej piť (alkohol, haha)

Tí, ktorí ma poznajú, dobre vedia, že s jedlom často experimentujem. Nie v rámci objavovania jeho pestrosti, ale naopak – v obmedzovaní prísunu jednotlivých druhov potravín. Niežeby mi to bolo treba, ale poznáte to, vždy to môže byť aj lepšie a perfekcionistovi nikdy nie je nič dosť dobré. Obmedziť čokoládu, čipsíky, pukance a keksíky mi ale určite nezaškodí. Ak aj odrátam každý večer pár pohárikov vína či plechoviek piva, zachránim si niekoľko mozgových buniek a možno už nebudem toľko zabúdať.

.naučiť sa lepšie variť

Toto rozhodnutie úzko súvisí s predchádzajúcim predsavzatím. V tejto oblasti som vystrašený začiatočník, ktorý absolútne nevie dochucovať a postráda fantáziu a kreativitu pri ponuke “čo chladnička dala”. Moje jedlo nevyzerá ani vizuálne veľmi vábne a aj keď sa väčšina ochutnávačov tvári, že je to vynikajúce, podozrievam ich z prehnanej slušnosti. Dnes je už takmer každý s varechou a iPhonom foodbloger, tak ja budem veselý tester recenzista.

.viac cestovať

Túžim po tom už od strednej a napriek tomu je moja mapa objavov biela ako plachta vypraná v Perwolle (toto nie je reklama). Minulý rok som trošku oprášila svoju cestovateľskú bilanciu a bolo to pre mňa neuveriteľne inšpiratívne. Objavila som v sebe zakríknutého dobrodruha, ktorý dokáže bojovať so strachom veľmi veselými zážitkami. Tento rok už nebudem čakať a podmieňovať svoje výjazdy strachu či nepriaznivým okolnostiam a hľadať si výhovorky. Proste sa zbalím a vypadnem.

.menej sa báť

Bola by som naivná, keby som napísala prestať. Strach je mojím najväčším nepriateľom, bojujeme proti sebe na všetkých možných frontoch. Zatiaľ som sa naučila ho pomenovať, identifikovať a uvedomovať si, čo so mnou robí. Pracovať s ním ešte veľmi neviem, stále ma dokáže ovládnuť. Ale myslím, že som na dobrej ceste a odvaha mi nechýba.

.byť viac ženou

Trochu zvláštne, poviete si. Od malička som bola tak trochu chalanisko a hry s opačným pohlavím ma bavili viac, ako tie babské veci. Nemám žiadny gender problém, som veľmi športový typ a milujem tenisky a rifle. Aj dnes sa pristihnem, že chcem dokázať rovnaké veci ako muži a nedovolím si byť bezmocná a krehká. Niekedy ale treba odložiť preč nafúknuté ego a byť hrdá práve na ženskosť a nežnosť, ktorá sa v nás ukrýva.  Aj preto som sa rozhodla, že sa o túto svoju stránku budem starať okatejšie a svedomitejšie.

A čo vaše ciele v tomto roku? :)

Mávam poruchy sústredenia, slabú pamäť a vôbec nestojím nohami na zemi.

Be first to comment

5 × two =