Festival 68 Cannes

Ak to decentne a primerane môjmu veku zaokrúhlim, je to asi tak 10 rokov dozadu, odkedy som začala platonicky snívať o mojej účasti na festivale v Cannes. Pamätám si, že som mala na nohách kolieskové korčule, po ľavej strane bolo pole kukuričné, po pravej obilie. Šúchala som nohami sem a tam a predstavovala, si ako sa rozprávam so všetkými tými tvárami, ktoré poznám zo senického kina, filmových večerov na ČT2 a časopisov, a kladiem im bizardné otázky, ktorých náboj sa im páči. Keďže som nezostala nohami pevne stáť na zemi do dnešného dňa, snívam ďalej a otázky kladiem akurát tak samej sebe. Utešujem sa však faktom, že tento prestížny festival je len na pozvánky. A tá moja, je isto na ceste. Len nie tento rok.

Udalosť roka pre všetkých filmárikov a filmušky je tu. Červené koberce pred Grand Théâtre Lumière vo francúzskom Cannes sa po starostlivom tepovaní a vysávaní nechali pošľapať prvými hosťami. Psychadelické blikanie fotografov a americké úsmevy patria spolu s krásnymi róbami veľkých mien ku Crème de la crème svetového filmu. 68. ročník otvára francúzska dráma režisérky Emmanuelle BercotLa Tête Haute, ktorej trailer si môžete pozrieť tu:

La Tête Haute

Ak sa nemýlim, je to pvýkrát, kedy festival otvára film ženskej režisérky. Nežné polovičky majú svoje prvenstvo aj v inej “kategórii”, keďže čestnou držiteľkou Zlatej Palmy je Agnes Varda.

O Zlatú Palmu tento rok súťaží 19 filmov, ale nebudem sa o nich dnes rozpisovať, pretože si ešte pár z nich musím doštudovať a nechcem tu vyzerať nekompetentne :) Ale už teraz som nedočkavá  a hladná hlavne po The Sea Of Trees od Gus Van Santa s Matthew McConaugheym v hlavnej úlohe, The Lobster od Yorgosa Lanthimosa, Sicario s Beniciom Del Torrom a Macbeth s Míííšom Fassbenderom. Pesimisticky počítam, že 80% z výberu sa k nám do distribúcie ani nedostane, aj to som asi ešte číslo prestrelila. Ale tak kto chce, ten si svoju cestičku k filmovým lahôdkam nájde a ja verím, že nebudem výnimka.

Tento rok predsedajú porote bratia Coenovci (Fargo, Big Lebowski, Burn After Reading), takže prísne oko je zaručené. Z režisérskych radov bude filmy hodnotiť aj Guillermo Del Toro (Hobit, Faunov Labyrint) a mladučný fešáčik Xavier Dolan (I killed my mother). Hudobnú scénu zastupuje Rokia Traoré, ktorá je pre mňa trochu neznámym pojmom, čo znamená, že si musím rozšíriť obzory. Tri herečky za porotcovskou stoličkou mi však vôbec neznáme nie sú - Sophie Marceau, Rossy De Palma a Siena Miller. Na záver si nechávam najlepší chrumkavý cukrík v porote tohtoročného festivalu – Jakea Gyllenahaala. Ňuňuňu. Škoda, že porota sa nebude pretŕčať veľmi často pred bleskami fotografov, lebo sa vraj chce naplno venovať súťažným filmom. To sú tie chvíle, keď sa človek nachvíľu zamyslí nad tým, aké by to bolo byť filmovým kotúčom, ktorý skúma Jake Gyllenhaal.

Ale keďže festival sa už trošička rozbehol a ja som ako vždy o deň pozadu, tu je zopár mojich top zo včerajška. More is coming soon…

© AFP / Bertrand Langlois

© AFP / Bertrand Langlois

Photo by Getty

Photo by Getty

 

Photo by PA Photos

Photo by PA Photos

Photo by Getty

Photo by Getty

 

 

Valery Hache/AFP/Getty Images

Valery Hache/AFP/Getty Images

 

Gisela Schober/Getty Images

Gisela Schober/Getty Images

Luca Teuchmann/WireImage

Luca Teuchmann/WireImage

Pascal Le Segretain/Getty Images

Pascal Le Segretain/Getty Images

 

 

 

 

 

 

Be first to comment

five + 11 =