Ako prekonať tzv. “trojdňové diéty”

bulking-up-diet

Sedíte rozvalení na gauči s notebookom na kolenách a prstíkom na touchpade skrolujete sexi postavičky na fejsbúku, čítate články o hyperbio strave a odpočítavate, koľko drepov vás delí od výsnívaného zadku na obrázku. V hlave sa vám automaticky spúšťa vlastný photoshop, v ktorom si k dokonalému telu pripínate svoju hlavu. Samozrejme, že to motivuje. Preto si okamžite dávate predsavzatia, že OD ZAJTRA už nebudete jesť chleba, cestoviny a sladkosti a začnete jesť viac zeleniny a chodiť pravidelne do fitka. Väčšinou vaše “od zajtra” začína v pondelok a končí sa ešte v ten istý týždeň v stredu.

V pohode. Aj ja to mávam. A streda sa blíži.

Zhromaždila som si zopár rád z múdrych knižiek, ženských časopisov a citácií mudrlantov z môjho okolia, ktoré by vám mohli pomôcť nahradiť trojdňovú periódu pravidelnejšou rutinou a prekonať vlastnú lenivosť a pohodlnosť.

67ceb28467cea275_164144253.jpg.xxxlarge_2x

1. Určite si reálny cieľ

Vyzerať do leta ako Miss bikiny alebo Muž roka je veľmi sympatické, ale bohužiaľ aj tuctové predsavzatie. Rastúcim trendom v spoločnosti je byť niečím odlišný. Práve v tomto prípade máte svoju príležitosť ukázať, čo vo vás je. Odpútajte sa od nekonečného množstva zúfalcov, ktorí snívajú o tom, že za mesiac schudnú minimálne dvojciferné číslo zo svojej váhy. Ak sa dlhodobo nestaráte o svoj jedálniček a fyzickú stránku, nemôžete čakať zázraky na krátkodobé počkanie. Vaše telo nie je stroj na kľúčik a nefunguje podľa pravidiel, ktoré si vymyslíte zo dňa na deň vo svojej hlave. Navyše, ak si hneď na začiatku stanovíte cieľ, o ktorom sami pochybujete, jeho nesplnenie vás iba viac demotivuje od akýchkoľvek druhých šancí a pokusov. Aj Coco Chanel vedela, že menej je niekedy viac a bola to výnimočná žena. Urobte výnimočné rozhodnutie aj vy a naložte si na plecia menší batôžtek. Uvidíte ako vás naštartuje fakt, že prídete do cieľa bez neho.

2. Pevná vôľa a pravidelnosť je vaša najlepšia kamoška

Akýkoľvek cieľ je zbytočný bez vnútorného predsvedčenia a odhodlania. Áno, na začiatku sú odhodlaní všetci, s príchodom prvých krízových situácií nás však zaryté odhodlanie akosi opúšťa. Stačí aby kolegyňa napiekla koláčiky alebo vás sused zavolal na pivo a už je pevná vôľa na výlete aj s vysnívanými kilečkami dole. Dnes je moderné tvrdiť, že všetko máme v hlave, a preto to budem tvrdiť aj ja. Podliehať pokušeniam je zbabelé. Porušovanie pravidiel nie je nič výnimočné. Máte v ponuke dva pocity. Ten prvý je bezprostredne a pár minút po tom, ako sa necháte opiť rožkom. Vaše sebavedomie klesne do zákerných mínusových hodnôt a z vašej sebaúcty sa stane odfúknuté pečivo v prášku. Ak si však budete stáť za svojím rozhodnutím a nedovolíte nástrahám číhajúcim za každým rohom, aby vás opantali chvíľkovým pôžitkom, bude vám odmenou pocit víťazstva a sily, ktorý bude pre vás len ďalšou motiváciou a dôkazom, že ste na správnej ceste.

diets

3. Nájdite si parťáka

Nejde len o morálnu podporu v časoch najväčšej krízy, ale predovšetkým o vzájomné sa posúvanie vpred bez zbytočných motivačných rečí okolo. Tie by mali zostať v knižkách a diskusných fórach. Keď ste na pokraji svojich síl a máte chuť to opäť vzdať, tak od vyslovenia ortieľu “končím” vás nedelia len dve sekundy, ale aj ten chudák čo do toho išiel s vami. Kolektívna zodpovednosť je sviňa, ale ak máte problémy so slabou vôľou, dokáže zázraky. S kamošom môžete zdielať nielen spoločné športové aktivity, ale aj jedálniček, čo určite prinesie trocha vzrušenia do všedných dní. Bonusové body v podobe utuženia priateľstva prípadne odhalenia nezmyselného spojenia dvoch duší sú už súčasťou skupinového balíčka.

4. Nerátajte kalórie a odstráňte pokušenia

Už ste si si nainštalovali najnovšiu aplikáciu na počítanie kalórií a tešíte sa, ako si začnete vypĺňať zatiaľ prázdne políčka obsahom svojho žalúdka? Milé. Môžete ju rovno odinštalovať. Napriek tomu, že máte radi matematiku a číselká vám zalepujú nielen oči ale aj ústa, nemajú zmysel. Áno, existujú určité triviálne pravidlá o tom, že by sme nemali prijať viac kalórií ako spálime, ale ak už máme byť exaktní, musíme sa zamyslieť o aké kalórie vlastne ide. Dôležité sú nutričné hodnoty potravín, vďaka ktorým sme schopní efektívne rozložiť energiu do celého dňa a neodkvacnúť o druhej popoludní za pracovným stolom s qwertym na líci. Triviálne informácie ako chladnička plná zeleniny, pár gramov ovocia, omega-3 mastných kyselín a strukovín už máte určite v malíčku. Akémukoľvek pokušeniu v podobe čokolády, čipsov či koly sa vyhýbajte už v obchode  a v žiadnom prípade nedovoľte, aby sa tieto nočné mory štíhlejšej a zdravšej budúcnosti dostali k vám domov.

Core-Dynamics-Fit-Lifestyle

5. Preinštalujte si softvér v hlave

Všetky rady uvedené vyššie, akékoľvek motivačné weby, články, videá a facebookové odkazy sú absolútne zbytočné, pokiaľ sa nezmierite s novým životným štýlom vo svojej hlave. “Schudnem do leta” prípadne “zbavím sa kilečiek po sviatkoch” diéty sú totiž nielen drastickou záťažou pre telo, ale aj psychiku. V takom prípade sa môžete vrátiť späť k prezeraniu obrázkov “dokonalých” tiel na Instagrame, pretože ich majitelia sa k nim dopracovali nielen pevnou vôlou, ale aj vnútorným stotožnením sa so svojím novým ja. Ak máte pocit, že by to vážne uškodilo vašej povesti zabíjačkového kráľa alebo sacherkovej princeznej, vopred sa na to vykašite a choď rovno na liposukciu!

 

Be first to comment

5 × 1 =